naziv:
PETRINJSKA 87
klijent:
STIMAR d.o.o.
autori:
UPI-2M laboratorij
Autorski tim;
Anamaria Filipović, i.a., voditelj tima, UPI2M
Paula Žinić, ovl. arh., voditelj tima, UPI2M
Berislav Medić d.i.g., voditelj tima, UPI2M
Martina Milošević
Ivan Mostahinić
status:
natječaj 2018.
površina:
302,81 m2
lokacija:
Zagreb, Hrvatska
Osnovna ideja projekta bila je napraviti ‘spomenik’ donjem gradu u vidu suvremenog arhitektonskog rješenja.
Namjera je isprojektirati građevinu koju će njezino okruženje moći prihvatiti, a koja će istovremeno biti djelo arhitekture 21. stoljeća. Nastoji joj se dati narativnu i reminiscentnu ulogu prepričavanja povijesne donjogradske arhitekture.
Kao glavni elementi konteksta prepoznati su erkeri, bakreni lim te opeka. Oni su kao takvi uvršteni u rješenje te unatoč svojoj klasičnosti i činjenici da su podsjetnik na neka prošla vremena i neku staru, ali slavnu arhitekturu, intepretirani na novi način te tako ne čine građevinu staromodnom već galerijom novih načina gradnje i suvremene arhitekture.
Svi segmenti projekta proizašli su iz podrobne analize konteksta kao i činjenica koje opisuju sredinu u kojoj se nalazi. Uz samu pojavnost građevine podjednako je bilo važno napraviti jednostavno, fleksibilno i ekonomično rješenje. Cilj je bio zgradu učiniti maksimalno održivu građevinu koja će odolijevati vremenu i visokoj potrošnji energenata. Pritom se pazilo i na suvislu postavu komunikacijske jezgre koja zadržava neke bitne elemente, kao što su izlaz na pročelje te prirodno osvjetljenje, a u isto vrijeme ograničava horizontalnu komunikaciju na minimum i u potpunosti prepušta glavno pročelje prostorima za rad i boravak ljudi. Raspored elemenata nosive konstrukcije čini ju racionalnom te otvara slobodu raspodjele prostorija.
Ideja pri projektiranju interijera, kako stanova tako i ureda, bila je napraviti što otvorenije, prozračnije i osvjetljenije prostore. Otvori su tako ovdje oblikovani s naglaskom na kontekst te su u dnevnim prostorima stanova formirani kao erkeri koji stanu daju dodatnu dimenziju, a ujedno pridonose ambijentalnosti ne samo interijera već i same ulice. Zidovi koji ih dijele su u funkciji pregrada, jednostavni za postaviti, ali jednako tako jednostavni i za ukloniti, što tlocrte čini maksimalno fleksibilnima i smanjuje troškove dodatnih radova.