naziv:
NACIONALNA DJEČJA BOLNICA ZAGREB
klijent:
Ministarstvo zdravstva
autor:
UPI-2M
UPI-2M tim:
Anamaria Filipović
Iva Puđa
Luka Meštrović
Igor Janković
Semir Zubčević, AWZT
Monika Purschke, AWZT
Anja Kusturica, AWZT
Wu Ying-Ru, AWZT
status:
u izradi
površina:
53.040 m2
lokacija:
Jadranska avenija, Blato, Zagreb
ZNAČAJ
Kroz povijest grada Zagreba, bolnice se značajno smještaju na ogranke Medvednice, povišeno od samoga grada, odmaknute od guste izgrađenosti Donjega grada te smještene između gustog zelenila koje je značajno za oporavak pacijenata. Kroz godine, grad se širi preko Save, povećava se broj stanovištva, povećava se gustoća prometa u gradu, no položaj i veličina bolnica ostaje isti. Tekođer, tehnologija i medicina brzo napreduju, prostori koji su nekada bili adekvatni u 21.stoljeću više ne zadovoljavaju uvjete adekvatnog funkcioniranja bolnice.
Restrukturiranje i tranzicija dječjih bolničkih odjela iz gustog gradskog tkiva iznimno je potrebna Zagrebu i ostatku Hrvatske – rasterećivanje prometa, prirodno okruženje u zelenilu te novi bolji adekvatni prostor liječenja, koji je jednako potreban i medicinskom osoblju kao i samim pacijentima.
Postojeće dječje bolnice i odjeli: KDBZ (Klaićeva) – cjeloviti opseg (pedijatrija i dječja kirurgija), KBC Sestre milosrdnice (pedijatrija, opstetricija/ginekologija), KB Merkur (opstetricija/ginekologija), SB Kukuljevićeva- cjeloviti opseg (dječja i adolscentna psihijatrija), SB Goljak – cjeloviti opseg (specijalizirana neuropedijatrija i rehabilitacija) se po projektu u dvije faze (faza 1 i 2) restrukturiraju u prostor Nacionalne dječje bolnice:
- Faza 1 : opća pedijatrija, dječja kirurgija te dječja onkologija
- Faza 2 : rehabilitacija, psihijatrija, trudnoća
LOKACIJA
Nova Nacionalna dječja bolnica (NDB) smještena je južno od Save, uz postojeći kompleks Sveučilišne bolnice Zagreb. Nova lokacija omogućuje dobru prometnu povezanost s gradom, s omogućenim parkingom i blizinom stanice javnog prijevoza. Osim dobre prometne povezanosti, za ovu vrstu objekta značajan je i smještaj u prirodi – otvara se pogled prema rijeci Savi te Jarunu, a postojeće visoko zelenilo pridodaje prirodnom okruženju. Nova lokacija se nalazi na zapadnom ulazu u grad što osim prometnog daje i reprezenativni značaj – ulazak u grad je bitan odraz uređenja samoga grada. Vožnjom Jadranskom avenijom, otvara se jasna vizura prema novoj bolnici koja pridodaje slici grada.
FUNKCIONIRANJE BOLNICE
Nacionalna dječja bolnica FAZA 1 je cjelina koja se sastoji od :
- Novogradnje: Nacionalna dječja bolnica
- Rekonstrukcije postojeće građevine tehničkog bloka (koja je u sklopu kompleksa postojeće Sveučilišne bolnice)
Postojeći objekt nekadašnjeg tehničkog bloka Sveučilišne bolnice Zagreb se planira rekonstruirati te će poslužiti kao odvojeni objekt za opskrbu bolnice (logistika, ljekarna, kuhinja, služba za čišćenje te odlaganje i odvoz otpada). Oba objekta (NDB i postojeći objekt) su međusobno povezani podzemnim tunelom. Tunel je poveznica između objekta opskrbe i bolnice između kojih se neprestano odvija promet, odnosno dovoz i odvoz ljekova, hrane, posteljine, odjeće, sterilnih instrumenata itd. Taj promet se odvija pomoću robota, odnosno automatiziranih vozila koji prenose robu iz jednog objekta u drugi. Roboti imaju vlastitu putanju koja je odvojena od ostalih hodnika te imaju i vlastita dizala kojima putuju do pojedinih etaža gdje ostavljaju robu na kolicima koja se onda dalje voze do odjela po potrebi.
Osnovna podjela FAZA 1 (opća pedijatrija, dječja kirurgija i onkologija):
- Podrum : tehnički i prateći prostori
- Prizemlje: poliklinike, hitna pomoć, prostori za edukaciju, javne opće usluge
- 1.kat: intenzivna skrb svih odjela i operacijski blok
- 2. i 3.kat: stacionari i dnevne bolnice svih odjela
OBLIKOVANJE
Nova Nacionalna dječja bolnica svojim izgledom i oblikovanjem daje naglasak na moć igre kao sastavni dio liječenja malenih pacijenata. Radoznalost djeteta i težnja za istraživanjem su inspiracija za dizajn cijele zgrade. Također, prožimanje svijetlosti i zelenila u interijer pozitivno utječe na liječenje – zeleni atriji i zelene terase osim što daju svjetlost i integriraju zelenilo u interijer, daju i mogućnost boravka na otvorenom (unutar zgrade). Suvremeni principi projektiranja i uređenja bolnice omogućuju ugodan osjećaj boravka u bolnici. Kroz dizajn se pokušava djeci i roditeljima olakšati (kratkotrajni il dugotrajni) boravak u bolnici te bolnica više nije “zastrašujuće” mjesto, već mjesto za istraživanje i igru. Ona u interijeru i eksterijeru ne izgleda kao bolnica kakvu znamo (bijela i sterilna), nego oblikovanjem te odabirom materijala i boja pokušava izaći iz tog kalupa.
Šarenom fasadom već izvana možemo zaključiti da je riječ o dječjoj bolnici. Volumen cijele bolnice se rahli sa 6 atrija te uvlačenjem volumena zadnjih katova prema unutra stvaraju se terase koje se ozelenjuju za potreban boravak na otvorenom. Tlocrtno svaku etažu možemo podijeliti na dva dijela gdje ih osnovno odvaja takozvana magistrala odnosno glavna horizontalna komunikacija sa svim pratećim i tehničkim prostorima (dizala, stubišta, spremišta, trgovine, sanitarni čvorovi itd.).
PROMET
Glavni pješački ulaz je uz ulazni trg sa zapadne strane bolnice. Uz ulazni trg organiziran je kolni pristup za stajalište busa javnog prijevoza i drop-off zonu za privatna vozila. S južne strane je prilaz isključivo za vozila hitne pomoći te u njenoj blizini je i heliodrom. Parkiralište je u skladu s projektom i potrebnim kapacitetima podijeljen u 2 dijela – za fazu 1 i fazu 2. Velika površina parkirališta je energetski iskorištena – nadstrešnice iznad parkirališnih mjesta se planiraju izvesti kao solarni paneli što omogućuje korištenje obnovljivih izvora energije.
STORYTELLING
Definiranje teme koja će se provlačiti kroz sve odjele bolnice je iznimno bitna jer je riječ o dječjoj bolnici te je u cilju da je cijelo iskustvo prilagođeno najmanjima. Osim na pacijente, treba posvetiti pažnju i na posjetitelje i obitelj koji također provode velik dio vremena u bolnici zbog čega je poželjno stvoriti neformalnu atmosferu te poznato okruženje koje daje ugodan osjećaj doma – za to je bitan odabir materijala i boja koji daju toplinu prostoru.
Tema Nacionalne dječje bolnice jest putovanje kroz krajolike Hrvatske (nizine, planine, obala, more itd.). Uz elemente prirode svakog krajolika, pridodaju se i karakteristični elementi krajolika, npr. životinje, hrana, narodne nošnje iz tog krajolika, običaji i slično. Osim tematskih odjela, istraživanje i avantura je omogućena kroz putokaze i piktograme koji vode do svakog odjela, netipične čekaonice s integriranim igraonicama, grafikama i ekranima na zidovima, podovima i stropovima te atriji i terase koje omogućuju boravak na otvorenom.
Kretanje kroz bolnicu je fluidno i čisto – bez oštrih bridova, koji osim sigurnosti djece, pridodaju u blagim prijelazima sjene (što je korisno za djecu sa senzornim poteškoćama) te omogućava olakšano kretanje u kolicima ili u bolničkim krevetima. Takva odluka oblikovanja vidljiva je na zaobljenim fasadama, atrijima i elementima oko njih, nišama i ispupčenjima uz magistralu te slobodnostojećim elementima valjka (info pult, patient service, spremišta, sobe za dojenje itd.).